• Zawieszenie zajęć w szkole
  Zawieszenie zajęć w szkole
 • Bicie rekordu RKO
  Bicie rekordu RKO
 • Wigilia Szkolna - wspólne kolędowanie
  Wigilia Szkolna - wspólne kolędowanie
 • "Koncert Muzyki Polskiej"
 • Kozielewski – nauczyciel i mistrz
  Kozielewski – nauczyciel i mistrz

Dzisiaj jest środa, 03 czerwca 2020 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 26 dni. Matura za: -30 dni.

Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

Zajęcia edukacyjne dla uczniów w Ośrodku „Galen - Ortopedia”

W ramach podpisanego 1 grudnia 2017r. porozumienia, grupa uczniów klas medyczno-przyrodniczych odwiedziła Ośrodek „Galen - Ortopedia” w Bieruniu. Młodzież naszego LO miała okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych i zapoznać się z profilem działalności centrum medycznego. Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej, gdzie grupę powitał dr hab. Krzysztof Ficek prof. nadzw., który mówił o realizacji marzeń młodych osób zainteresowanych tematyką, życzył im jednocześnie aby wynieśli jak najwięcej z pobytu w ośrodku. Po części merytorycznej zajęć Panie koordynujące działania naukowe Galenu: mgr inż. Jolanta Rajca - kierownik Działu Nauki, Innowacji i Rozwoju oraz mgr inż. Paulina Cyganik, zapoznały uczniów z codzienną pracą poszczególnych segmentów, tłumacząc, że prowadzi działalność medyczną w zakresie kompleksowego leczenia chorób i uszkodzeń układu ruchu, dysponuje poradnią ortopedyczną, diagnostyką obrazową oraz oddziałem szpitalnym z blokiem operacyjnym, prowadzi również działalność naukową i badawczą.

Uczniowie zostali zapoznani z prowadzoną tam nowoczesną metodą leczenia stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów – terapią Orthokine, a także metodą leczenia komórkami macierzystymi, terapią falą uderzeniową i płytkowymi czynnikami wzrostu. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała nowoczesny sprzęt diagnostyczny i była świadkiem prowadzonego badania rezonansem magnetycznym, sama próbowała sił prowadząc badanie ultrasonograficzne. Uczestnicy mieli także okazję nieco dokładniej przyjrzeć się nowoczesnemu centrum rehabilitacji oraz osobiście wypróbować niektóre sprzęty. Jednym z nich była bieżnia antygrawitacyjna opracowana przez NASA, mająca szerokie zastosowanie w rehabilitacji i treningu sportowym.

Nasi licealiści doświadczyli również wykorzystania współczesnej inżynierii w medycynie podglądając drukowanie modelu przestrzennego części stopy na drukarce 3D i obejrzeli już gotowe modele służące do symulacji przedzabiegowych. Z dużym zaciekawieniem grupy spotkało się również oglądanie endoprotez stawowych i zestawu narzędzi używanych w czasie zabiegów ortopedycznych.

Dzięki stosowaniu nowoczesnej medycyny w „Galenie”, uczniowie mieli niebywałą okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ortopedii, traumatologii i rehabilitacji. Bardzo życzliwa atmosfera panująca podczas pobytu w ośrodku, mnogość cennych informacji, możliwość ćwiczeń w czasie zajęć edukacyjnych oraz spotkanie z prof. Krzysztofem Fickiem - autorytetem w dziedzinie medycyny sportowej sprawiło, iż uczestnicy spotkania wrócili bardzo zadowoleni i pełni przemyśleń.

Dziękujemy bardzo Panu Profesorowi za zaproszenie i gościnne przyjęcie.