Zawieszenie zajęć w szkole
    Bicie rekordu RKO
    Wigilia Szkolna - wspólne kolędowanie
  • "Koncert Muzyki Polskiej"
    Kozielewski – nauczyciel i mistrz

Dzisiaj jest piątek, 29 maja 2020 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 31 dni. Matura za: -25 dni.

Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Marcin Pyzik – radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego

12 października 2017 roku przedstawiciele naszego liceum Bartosz Pisarek i Marcin Pyzik brali udział w warsztatach samorządowych poświęconych rozwojowi województwa i wizji społeczeństwa obywatelskiego, które odbyły się w Muzeum Śląskim w Katowicach. W zajęciach uczestniczyli aktywni młodzi ludzie z całego województwa. Efektem końcowym było powołanie Młodzieżowej Rady Województwa Śląskiego.

Zgodnie z regulaminem, radnymi młodzieżowego sejmiku mogli zostać uczniowie lub studenci w wieku od 15 do 24 lat (łącznie 62 osoby), które wylosowano spośród ponad 150 zgłoszonych kandydatur. Szczęście uśmiechnęło się do Marcina Pyzika, który jako pierwszy w historii naszego liceum został radnym wojewódzkim. Pierwszy na liście rezerwowej jest natomiast Bartosz Pisarek – mamy nadzieję, że i dla niego los okaże się bardziej łaskawy i niebawem dołączy do tego zaszczytnego grona. Należy pokreślić, że kwalifikacja na warsztaty samorządowe nie była łatwa (należało przedstawić min. trzy rekomendacje z różnych instytucji lub organizacji pozarządowych oraz wykazać ponadprzeciętne osiągnięcia na wielu płaszczyznach – m.in. edukacyjnej, społecznej, kulturalnej etc).

O tym, jakimi tematami będzie zajmował się młodzieżowy sejmik zdecydują sami radni, którzy wybiorą swoje władze, powołają komisje i będą przyjmować uchwały. Na razie będzie to gremium opiniująco-doradcze "dorosłego" sejmiku, ale niewykluczone, że młodzi radni będą w przyszłości mieć do dyspozycji własny budżet partycypacyjny. Udział w obradach ma dać młodym ludziom rzeczywistą możliwość współdecydowania, wyrażania opinii doradzania regionalnym politykom w sprawach, które ich dotyczą - m.in. w dziedzinie kultury, sportu oraz nauki w środowiskach młodzieżowych. Będą konsultować dokumenty i propozycje rozwiązań samorządu województwa oraz innych podmiotów mających wpływ na politykę młodzieżową, czy wspierać środowiska młodych liderów.

17 października 2017 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się pierwsze, uroczyste posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Jesteśmy dumni, że do grona radnych wojewódzkich został przyjęty nasz maturzysta, Marcin Pyzik. Reprezentant naszego sołectwa odebrał akt nominacji z rąk Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi.

Naszemu świeżo upieczonemu radnemu serdecznie gratulujemy oraz życzymy powodzenia i owocnej pracy w sejmiku!

Źródło: https://www.facebook.com/Dankowice/