• "To jest ten czas" - wspomnienie prof. Mariana Zembali
 • Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
  Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
 • IX edycja Akademii Młodego Licealisty
  IX edycja Akademii Młodego Licealisty
 • Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
  Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
 • Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym
  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym
 • Sukces Naszej Szkoły
  Sukces Naszej Szkoły
 • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
  PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

Dzisiaj jest czwartek, 08 czerwca 2023 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 15 dni. Matura za: -35 dni.

Imieniny: Medarda, Maksyma, Wilhelma

Krzepiccy licealiści w Niemczech i we Francji

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Krzepicach uczestniczyli w międzynarodowym projekcie o tematyce historycznej „Zachować pamięć”. Od 26 do 30 maja br. grupa 10 uczniów (Joanna Żołnowska, Izabela Kulej, Oliwia Kowalska, Kinga Pawłowska, Adrianna Krystek, Paulina Telenga, Weronika Dwornik, Aleksandra Misiak, Marcelina Kupka, Aleksandra Cukier) oraz 2 opiekunów (Ewelina Łyźniak, Agnieszka Jaźwińska – Kulej) spotkała się z grupą niemieckich uczniów z Geschwister – School Schule. Udział w projekcie dla niemieckich uczniów był częścią realizowanego programu Jugendquides. Wśród niemieckich uczestników znalazła się dziewczyna z Iraku i chłopak z Kolumbii, co tym bardziej uatrakcyjniło skład uczestników. Koordynatorem i zespołem prowadzącym byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego Landratsamt Tübingen.

Przez pierwsze dwa dni na pięknym zamku w Bad Liebenzell odbywały się zajęcia integracyjne i przygotowujące do wizyt w miejscach pamięci. Uczniowie określali swoje oczekiwania, precyzowali pojęcie pamięci, wspomnień i ich formy, poznawali spostrzeżenia rówieśników dotyczące kultury pamięci. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze z Międzynarodowego Forum Językowego trudna historia relacji między Polską a Niemcami nie budziła kontrowersji. Młodzież poznawała punkt widzenia rówieśników, zajmowała się zagadnieniami przyczyn i społecznego kontekstu zbrodni nazistowskich. Pochodzenie genealogiczne uczniów było impulsem do wzajemnego opowiadania usłyszanych od dziadków wspomnień.

Kolejne dni spędziliśmy we Francji i zwiedzaliśmy byłe niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Bisingen i Strutfoh. Oba miejsca wywarły na nas duże wrażenie i były okazją do porównania znanych nam dotychczas miejsc terroru.

Podczas projektu młodzi ludzie omawiali współczesną problematykę ksenofobii, wykluczenia, przemocy, uprzedzeń, szukali odniesień do nich w swoim życiu i dyskutowali o możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Oprócz intensywnej analizy treści związanych z narodowym socjalizmem udało się polskim uczestnikom skosztować regionalnego tortu Schwarzwaldkirschtorte oraz Flammkuchen, pospacerować w parku zdrojowym Bad Liebenzell, a w drodze powrotnej zwiedzić Strasburg.

W następnych latach Zespół Szkół w Krzepicach zamierza kontynuować współpracę z Landratsamt Tübingen. Takie spotkania przyczyniają się do rozwoju odwagi cywilnej, dojrzałości obywatelskiej uczestników. Młodzież uczy się historii na rzecz wspólnej europejskiej przyszłości. Wymiana młodzieży jest okazją do wzajemnego poznania kultury, zwalczania stereotypów, nawiązywania kontaktów, przyjaźni, rozwijania umiejętności językowych. Głównym sponsorem wymiany młodzieży jest organizacja Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Zagraniczny pobyt polskich uczniów wspierał również Landratsamt Tübingen.

We wrześniu będziemy gościć niemieckich uczestników w Krzepicach. Dołożymy wszelkich starań, aby nasi niemieccy koledzy byli również zadowoleni ze zrealizowanego programu.