• "To jest ten czas" - wspomnienie prof. Mariana Zembali
  • Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
    Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
  • Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
    Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
  • Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
    Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim

Dzisiaj jest środa, 28 lutego 2024 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 114 dni. Matura za: 69 dni.

Imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

„Jak to kiedyś było” - Dzień RPL

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w grudniu odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii pod nazwą „Jak to kiedyś było - dzień PRL-u”.

Dzień ten został bardzo starannie przygotowany zarówno od strony merytorycznej jak i praktycznej. Najpierw uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat życia ludzi w poprzednim ustroju przeprowadzonym przez prof. Tomasza Gucwę. Następnie uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o czasach PRL-u, który przygotowała prof. Danuta Jeziorska.

Podczas tego dnia w naszej szkole można było doskonale poczuć klimat okresu komunizmu wzmacniany poprzez odpowiednią muzykę która rozbrzmiewała ze szkolnego radiowęzła, stroje uczniów stylizowane na modzie z końca ubiegłego wieku, plakaty propagandowe porozwieszane tu i ówdzie.

W szkolnym sklepiku na półkach królował ocet a żywność można było kupić tylko na kartki, (które to kartki otrzymywano za pracę na lekcji). Szkolnymi korytarzami często wędrowały patrole funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz Służby Bezpieczeństwa, które dostarczały niemało adrenaliny.

Celem projektu przygotowanego przez uczniów Samorządu pod opieką nauczycieli było obudzenie świadomości oraz poszerzenie wiedzy na temat czasów i życia ludzi w PRL’ u. Wielu z nas kojarzy ten okres jedynie z filmów, opowiadań członków rodziny a my chcieliśmy go przybliżyć z trochę innej strony.

Mamy nadzieje, że nam się udało.