• "To jest ten czas" - wspomnienie prof. Mariana Zembali
  • Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
    Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
  • Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
    Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
  • Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
    Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim

Dzisiaj jest wtorek, 05 grudnia 2023 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 199 dni. Matura za: 154 dni.

Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

Krzepiccy licealiści nawiązali kontakty z kameruńskimi rówieśnikami

W październiku br. Zespół Szkół w Krzepicach nawiązał kontakt z Instytutem Języka Niemieckiego w Duala w Kamerunie. Zaczęło się niewinnie. Pochodzący z Warszawy nauczyciel języka niemieckiego pracujący obecnie we wspomnianym instytucie zamieścił na popularnym portalu społecznościowym Facebook ogłoszenie zachęcające do młodzieżowej wirtualnej współpracy. Po konsultacji z młodzieżą nauczyciel języka niemieckiego z krzepickiego liceum mgr Ewelina Łyźniak postanowiła odpowiedzieć na to ogłoszenie.

Wkrótce została utworzona na Facebooku grupa zamknięta. Warunkiem uczestnictwa w grupie jest komunikowanie się w języku niemieckim. Współpraca szybko się rozwija. W ciągu miesiąca zespół osiągnął już ok. 200 członków, a ich liczba ciągle wzrasta. Uczniowie zamieszczają krótki opis swojej osoby, na podstawie którego wybierają partnerów do konwersacji. Nadrzędnym celem grupy jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych z zakresu języka niemieckiego. Ponadto uczniowie nawiązują znajomości, które przeradzają się w przyjaźnie. Istotna jest również wymiana informacji na temat swoich krajów i zwalczanie stereotypów. Młodzież wymienia się zdjęciami swoich miast, domów, rodzin. Porównujemy klimat, politykę, przyrodę, przemysł, system szkolnictwa, dochody, ceny, tradycyjne potrawy, stroje, religię, zwyczaje i tradycje. Niektóre fakty wprawiają nas w zdziwienie, niedowierzanie czy oburzenie np. dochody, poligamia lub polityka króla. Kontakt z Afrykańczykami jest również swoistym programem profilaktyki, który uczy tolerancji wobec ludzi innej rasy czy wyznania. Rozmowy z kameruńskimi rówieśnikami sprawiają nam dużo przyjemności. Należy wykorzystać zamiłowanie młodzieży do korzystania z nowoczesnych możliwości komunikacyjnych dla pożytecznych celów.

Naszych kontaktów nie zamierzamy ograniczyć wyłącznie do rozmów na czacie czy skypie. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragniemy wysłać naszym nowym kameruńskim znajomym paczkę okolicznościową z polskimi słodyczami i broszurami informacyjnymi o Polsce.

Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie będą się rozwijały. Doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, nawiązywanie kontaktów, zdobywanie informacji, posługiwanie się nowoczesną technologią, możliwość niesienia pomocy, profilaktyka antydyskryminacyjna to tylko niektóre pozytywne aspekty naszego kontaktu z kameruńską młodzieżą.