Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
  • Akcja
    Akcja "Paszport czytelniczy"
    Kozielewski – nauczyciel i mistrz

Dzisiaj jest niedziela, 24 października 2021 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 243 dni. Matura za: 192 dni.

Imieniny: Marcina, Rafała, Arety

Podsumowanie projektu uczniowskiego
„Jak zatrzymać wodę w obliczu zmian klimatu”

zrealizowanego w ramach ogólnopolskiego programu „Oby Młodzież” przez uczniów klasy pierwszej i drugiej Branżowej Szkoły I stopnia w Krzepicach w roku szkolnym 2020/2021.

Przystępując do pracy w projekcie Oby Młodzież w ścieżce „Klimat to temat”, zagłębiając się w tematykę dostrzegliśmy ogromne potrzeby zmian naszych nawyków. Spośród pomysłów na realizację działania projektowego wybraliśmy zagadnienie wykorzystania deszczówki i oszczędzania wody.

Wodę deszczową, szczególnie tę, która spływa z dachu domu, możemy w łatwy sposób gromadzić i wykorzystywać w ogrodzie do podlewania roślin lub podczas prac porządkowych. Takie rozwiązanie jest ekologiczne, stosunkowo niedrogie w realizacji, a w dłuższej perspektywie przyniesie spore korzyści dla portfela i środowiska naturalnego.

Nasz zespół składał się z uczniów różnych zawodów i umiejętności, które wykorzystaliśmy w pracy. Zaplanowaliśmy działania, pozyskaliśmy osoby wspierające i przystąpiliśmy do pracy. Nie było łatwo. Pandemia utrudniła nam pełną realizację naszych pomysłów. Zamontowaliśmy zbiornik i prostą konstrukcję rozprowadzającą wodę na szkolny ogród.

W nasze działanie włączyliśmy społeczność szkolną przekazując ulotki i plakaty dotyczące tego problemu. Umieściliśmy informację o projekcie na stronie szkoły i Fanpage „Szanuj wodę dbaj o zieleń”.

Na podsumowanie projektu zorganizowaliśmy happening w szkole, podczas którego zaprezentowaliśmy działający system rozprowadzania deszczówki (całe szczęście w poprzedzającą noc spadł intensywny deszcz, który pięknie napełnij nasz zbiornik). Wyświetlając filmy o zmianach klimatycznych i słuchając podcastu PAH „Woda to globalne wyzwanie” .Uczniowie z całej szkoły tworzyli prace plastyczne wykorzystując różne materiały zgromadzone przez nas z recyklingu. W atmosferze twórczej i radosnej pracy dyskutowaliśmy o możliwościach oszczędzania wody na co dzień.

Nasz zespół to:
Kuba Kulej, Patryk Bełkot, Bogdan Pala z klasy 1aBP oraz Mateusz Buła, Czarek Heluszka, Igor Kuc, Kasia Mrozek, Martyna Bystrzykowska, Piotr Kluba - klasa 2aBG