Dzisiaj jest wtorek, 05 grudnia 2023 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 199 dni. Matura za: 154 dni.

Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

 

Szkoła Letnia ks. Jerzego Popiełuszk

W dniach 12-16 lipca uczennice klasy 1b - Wiktoria Pasieka i Oliwia Pilarz wraz z opiekunkami Aleksandrą Szukałą i Mariolą Kempińską - Kulej brały udział w Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki pod hasłem "Cena prawdy" w Warszawie w nagrodę za udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Ksiądz Jerzy Popiełuszko - bohater zwykłych ludzi". Organizatorem Szkoły Letniej jest Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Dni wypełnione były zajęciami oraz spotkaniami ze świadkami, tymi, którzy około 40 lat temu walczyli o wolną Polskę i robili wszystko, by zerwać pęta komunistycznej niewoli. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję do spotkań z ludźmi, którzy należą do najbliższej rodziny księdza Popiełuszki (brat Józef z małżonką), a także z przyjaciółmi, znajomymi i współpracownikami (hutnicy, przedstawicielka Polonii brytyjskiej czy Adam Nowosad - bliski przyjaciel i świadek w procesie beatyfikacyjnym).

Czas rozwinąć skrzydła

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wreszcie ten upragniony przez wszystkich czas, letni czas odpoczynku. 23 czerwca 2023r. uczniowie i uczennice klasy I b pożegnali szkolną brać akademią pod hasłem „Czas rozwinąć skrzydła” Było więc trochę uroczyście (ciężką pracę należy nagrodzić!) ale był też czas na wspomnienia (przecież koniec roku to idealny czas na podsumowania). A na końcu, roztańczonym krokiem weszliśmy wreszcie w WAKACJE!!!

Drodzy, cieszcie się każdym słonecznym dniem, każdą przygodą. Odpoczywajcie w pełnym słońcu, nie smućcie się w dni pochmurne. Spełniajcie marzenia, realizujcie plany. Rozwijajcie skrzydła.

Życzymy uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, by nadchodzące wakacje były spokojne, bezpieczne i pełne niezapomnianych wrażeń.

Do zobaczenia we wrześniu!

 

Dni sportu szkolnego

Wycieczka rowerowa do Parzymiech

 

XI Konkurs Logiczny

15 czerwca 2023 na KUL odbył się finał XI Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego. W zmaganiach z logiką wzięło udział ponad 150 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Nasze liceum reprezentowali uczniowie Oliwia Leszczyna i Piotr Krakowiak. Uczniowie uczestniczyli również w sesji wykładowej. Pierwszy wykład zrealizował prof. Piotr Kulicki na temat: ,,Sztuczna inteligencja, sztuka i logika’’, drugi dr Jacek Jarocki ,,Jakie korzyści daje logiczne myślenie?’’

Gratulujemy umiejętności logicznego myślenia, która z pewnością w życiu przyda się nie raz smiley

 

Sukces Mateusza Kasprzaka w Warszawie – XVI finał Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

W trakcie mijającego jakże trudnego, roku szklanego, nasi uczniowie licznie i z ochotą, uczestniczyli w olimpiadach i konkursach historycznych. Największym zainteresowaniem cieszyła się Olimpiada Przedmiotowa im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. W październiku do etapu szkolnego przystąpiło 14 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 9 z nich. Do etapu wojewódzkiego dotarli: Jakub Antoniak IIIc, Jakub Lizurej III cd, Izabela Mazik III cd, Kacper Kocik III i Mateusz Kasprzak III a. Dwójka z nich: Izabela Mazik i Mateusz Kasprzak uczestniczyła I części zawodów finałowych. Finał polegał na napisaniu wypracowania (rozprawki) na jeden z pięciu tematów podanych i następnie sprawdzanych przez Komitet Główny Olimpiady. Nasi uczniowie uzyskali wysokie oceny, tytuł finalisty olimpiady i zwolnienie z matury rozszerzonej z historii. Po podsumowaniu dotychczasowych etapów, Mateusz zajął 2 miejsce w województwie co było przepustką do II części zawodów finałowych, które odbyły się 12 - 14 czerwca w Warszawie. Po dwóch dniach ciężkich zmagań w 9 konkurencjach Mateusz uzyskał tytuł LAURATA Olimpiady.

Serdeczne gratulacje.

 

Warsztaty terenowe z geografii

Uczniowie klas trzecich (z rozszerzoną z geografią) w dniu 15 czerwca zwiedzili firmę DrewKop w Krzepicach. Poznali ciąg produkcyjny i warunki pracy w tym nowoczesnym zakładzie. Zakład pokazał nam kierownik, cierpliwie odpowiadając nam na wszystkie pytania. Firma DrewKop produkuje palety i inne opakowania drewniane, współpracuje z branżą meblarską, samochodową i spożywczą. Posiadając nowoczesny park maszynowy, nowoczesną suszarnię oraz wyspecjalizowaną ekipę wytwarza wysokiej jakości produkty w konkurencyjnych cenach.

Uczniowie zastanawiali się nad wpływem przedsiębiorstwa na najbliższą okolicę. Starali się ocenić wpływ na środowisko przyrodnicze, rynek pracy w Krzepicach oraz jakość życia mieszkańców. Po zwiedzeniu zakładu podsumowali warsztaty w szkole.

Dziękujemy właścicielowi zakładu za tak profesjonalne przyjęcie smiley.

 

Realizacja projektu „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć”

06 i 07 czerwca uczniowie Zespołu Szkół sprzątali cmentarz żydowski w Krzepicach. Corocznie młodzież porządkuje zabytkowy cmentarz w ramach szkolnego projektu "Krzepice - dwie kultury - wspólna pamięć". Współpracujemy z amerykańską fundacją The Matzevah Fundation i jej prezesem Stevenem D. Reecem, z wielkim zaangażowaniem pomagali nam również wolontariusze z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dankowicach Drugich. Dziękujemy również za pomoc i wsparcie Zakładowi Komunalnemu w Krzepicach. We wtorek ofiarnie pracowali uczniowie klas: 1 c i 1 e , w środę natomiast kontynuowali działania przedstawiciele klasy 1b.

Koordynatorkami projektu były Panie: Jolanta Drab i Aleksandra Szukała.

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 6 – 7 czerwca 2023 r. uczniowie z klas 2a, 2ad i 2b pod opieką Pań: Marty Kałwak, Edyty Kuc, Karoliny Kudelskiej oraz Aliny Kordjaki – Król, wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Głównym celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych oraz poznanie dziedzictwa kulturowego Polski, jej historii, tradycji i przyrody.

Grupa odwiedziła wiele ciekawych miejsc. Jednym z ważniejszych punktów była wizyta w Muzeum Wsi Kieleckiej Parku Etnograficznego w Tokarni. Zaciekawiły nas obiekty układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Następnie przejechaliśmy do Oblęgorka, gdzie mieści się posiadłość polskiego noblisty - Henryka Sienkiewicza, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. W sąsiedztwie naszego punktu noclegowego, w miejscowości Święta Katarzyna, zwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości.