• "To jest ten czas" - wspomnienie prof. Mariana Zembali
 • Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
  Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
 • Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
  Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
 • Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
  Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim

Dzisiaj jest wtorek, 05 grudnia 2023 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 199 dni. Matura za: 154 dni.

Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

Zakończenie roku szkolnego 2021/22

Dnia 24 czerwca 2022 r. w auli Zespołu Szkół w Krzepicach zakończyliśmy rok szkolny 2021/22. W trakcie uroczystości Pan Dyrektor, Grzegorz Mastalerz dokonał podsumowania tegorocznej pracy oraz w towarzystwie zaproszonych gości: Pani Joanny Kulejewskiej – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej oraz Pana Józefa Boreckiego – Członka Zarządu Powiatu, wręczył wyróżnionym uczniom świadectwa i nagrody. Przedstawiciele władz powiatu złożyli Panu Grzegorzowi Mastalerzowi szczególne podziękowania i gratulacje, na które złożył się Jubileusz 25 – lecia sprawowania funkcji Dyrektora Zespołu Szkół w Krzepicach oraz wygrany konkurs i kolejna kadencja na tym stanowisku. Do życzeń i podziękowań za troskę i życzliwość wobec ludzi, otwartość na zmiany, cierpliwość w pokonywaniu wyzwań oraz mądre decyzje pozwalające na ciągły rozwój szkoły, dołączyli się uczniowie i nauczyciele, którzy wraz ze szkolną orkiestrą zaśpiewali swojemu Dyrektorowi „100 lat”.

Część artystyczna spotkania stanowiła prawdziwą, kulturową ucztę, podczas której nie mogło zabraknąć występu Bronkowej Orkiestry Sił Połączonych. Słuchacze byli jak zwykle oczarowani i nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Wydarzenie wzbogacił również występ Szkolnego Koła Teatralnego zasilonego tegorocznymi absolwentami, które zaprezentowało adaptację wciąż aktualnego dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Nad spektaklem opowiadającym o ludzkich charakterach nasi szkolni aktorzy pracowali w tym roku, ale do tej pory efekty ich zmagań miało okazję podziwiać niewielkie grono. Uroczystość została uatrakcyjniona śpiewem Natalii Tasarz oraz Elizy Wróblewskiej. Uczennice wykonały utwory pt. „Wszystko jedno” oraz „Wszystko na raz”.

Na zakończenie, Samorząd Uczniowski złożył Dyrekcji, Nauczycielom i Wychowawcom podziękowania za trud i cierpliwość włożone edukację i wychowanie młodzieży oraz życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

 

Dni sportu

Ostatnie 2 dni roku szkolnego przeznaczyliśmy na ruchową rekreakcję oraz rywalizację sportową klas na naszym obiekcie "Orlik" Pogoda i humory dopisały. Oto krótka relacja zdjęciowa.

 

Bohaterowie do końca - finał Olimpiady przedmiotowej z historii „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

W trakcie mijającego roku szkolnego, nasi uczniowie licznie i z ochotą, uczestniczyli w olimpiadach i konkursach historycznych. Największym zainteresowaniem cieszyła się Olimpiada Przedmiotowa im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. W październiku 2021 r do etapu szkolnego przystąpiło 11 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 6 z nich, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowani zostali: Adam Jeziorski 3cg, Konrad Włodarczyk 3cg, Jakub Antoniak 2cdp i Mateusz Kasprzak 2ap. Cała ta grupa uczestniczyła I części zawodów finałowych. Finał polegał na napisaniu wypracowania na jeden z pięciu tematów. Po sprawdzeniu ich prac przez Komitet Główny Olimpiady, okazało się, że nasi uczniowie uzyskali wysokie oceny, gwarantujące im tytuł finalisty i tym samym zwolnienie z matury rozszerzonej z historii. Po podsumowaniu dotychczasowych etapów nasi uczniowie zostali zaproszeni do II części zawodów finałowych do Warszawy. Należy zaznaczyć, iż Komitet Centralny Olimpiady zakwalifikował 5 uczniów z województwa śląskiego, tym naszą czwórkę z liceum w Krzepicach!

W dniu 03.06,2022r. wraz w opiekunem Danutą Jeziorską i ubiegłorocznym absolwentem Adrianem Mazikiem krzepiccy finaliści uczestniczyli w wizycie przygotowawczej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Projekt szkolny: Toleruję - nie dyskryminuję

Projekt szkolny „Toleruję – nie dyskryminuję” realizowany był w II semestrze bieżącego roku w klasach drugich LO w ramach ogólnopolskiego programu antydyskryminacyjny - Szkoła Równego Traktowania, organizowanego przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Celem przedsięwzięcia jest budowanie przyjaznego i bezpiecznego środowiska szkolnego, wolnego od dyskryminacji, przemocy i wykluczenia.

Pierwszym etapem projektu były warsztaty dla uczniów, służące wyjaśnieniu: czym jest dyskryminacja, jakie są jej rodzaje oraz jak jej przeciwdziałać. Zajęcia zakończone zostały badaniem ankietowym, które miało wskazać obszary dyskryminacji lub nierównego traktowania dotykające uczniów naszej szkoły. W drugim etapie projektu młodzież, pracując w małych grupach zadaniowych, przedstawiała swoje refleksje, doświadczenia związane z dyskryminacją, propozycje, jak z nią walczyć w formie: plakatów, wierszy, tekstów literackich, reklamowych lub krótkich filmików. Wypracowane przez nich materiały stanowią element kampanii informacyjnej, pomagają uwrażliwić uczniów na problem równego traktowania i tolerancji.

Wycieczka klasy 2bp

14 czerwca 2022r. klasa 2bp zorganizowała wyjazd integracyjny pod hasłem „Coś dla ciała, coś dla ducha”. Dzień rozpoczęła na sportowo w Stacji Grawitacja w Częstochowie, by po godzinnym treningu udać się na zasłużony posiłek, a dzień zakończyć ucztą dla ducha czyli seansem filmowym w kinie. Film „Jurassic World: Dominion” dostarczył uczniom rozrywki , pozwolił choć na chwilę zapomnieć o gorącym okresie walki o lepsze oceny oraz delikatnie wprowadził w czas wakacyjnej beztroski.

 

Sprzątanie cmentarza żydowskiego

15. czerwca uczniowie klas humanistycznych, porządkując żydowski cmentarz , realizowali kolejny etap projektu „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć”, który został zapoczątkowany w roku 2008. Sprzątanie cmentarza w tym roku było wspaniałym przykładem współpracy uczniów Zespołu Szkół w Krzepicach z wolontariuszami z amerykańskiej Fundacji Macewa (The Matzevah Foundation, USA). W tym roku mieliśmy również okazję pracować wspólnie ze studentami Staffordshire University z Anglii z wydział archeologicznego, którzy badali teren, poszukując zbiorowej mogiły, w której prawdopodobnie pochowano ok. 50 żydowskich mężczyzn zamordowanych w czasie okupacji przez Niemców. Podczas sprawdzania obszaru cmentarza wykorzystywano tylko metody nieinwazyjne, takie jak radar penetrujący grunt. Młodzież wiele dowiedziała się na temat pracy archeologów, historyków mogła też przy tej okazji poćwiczyć znajomość języka angielskiego.

Nasi uczniowie pomagali zagranicznym gościom również w piątek 17. czerwca, za co należą im się szczególne podziękowania, gdyż był to środek ich „długiego weekendu”. Organizacją projektu i opieką nad młodzieżą zajęły się Panie: Jolanta Drab i Aleksandra Szukała.

Cmentarz żydowski jest miejscem szczególnym z kilku powodów: to ślad długich lat wielokulturowych dziejów naszej ziemi, cenny zabytek – rzadki przykład kirkutu z macewami z metalu. Krzepicki cmentarz żydowski wciąż wymaga pracy, dlatego zapraszamy do wspólnych działań w następnym roku. Wszystkim osobom zaangażowanym bardzo dziękujemy! .

 

Wycieczka do Stacja Grawitacja w Częstochowie

15 czerwca uczniowie klasy 1bp, 1ap oraz 1adp wraz z wychowawczyniami: Karoliną Kudelską, Edytą Kuc oraz Martą Kaławak i opiekami: Agatą Pindór i Krzysztofem Nagłowskim spędzili miło czas na trampolinach w Stacji Grawitacja w Częstochowie. Wyjazd miał na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijanie zainteresowań sportowych. Wspólna rozrywka stanowiła okazję do integracji grup.

 

IX Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Kłobuckiego „ORLIK 2022”

W dniach 9-10 czerwca, na Kompleksie Boisk Sportowych przy Liceum w Krzepicach odbył się IX Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Kłobuckiego „ORLIK 2022”.

Organizatorem zawodów był Zespół Szkół w Krzepicach oraz ULKS „Spartakus” Krzepice.

Zmagania piłkarskie uroczyście otworzył Dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach, Pan Grzegorz Mastalerz. W pierwszym dniu rywalizacji sportowej udział wzięło 3 drużyny reprezentujące szkoły średnie z terenu powiatu kłobuckiego – Zespół Szkół nr 1 Kłobuck, Zespół Szkół nr 3 Kłobuck oraz gospodarze Zespół Szkół Krzepice.

Drugiego dnia zmagania rozpoczęli uczniowie Szkół Podstawowych (SP Przystajń, SP Zajączki Drugie, SP Krzepice, SP Opatów, SP, SP Truskolasy, SP Rębielice Królewskie), które w drodze losowania zostały podzielone na 2 grupy i rozgrywały spotkania „każdy z każdym”. Zwycięzcy grup zagrali w półfinałach, po których wygrani zmierzyli się bezpośrednio w finale. Zwycięzcą turnieju okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Krzepic, którzy po remisie 1 : 1, zwycięskiego gola zdobyli w dogrywce.

Najlepsze drużyny w całym Turnieju otrzymały okazałe puchary i dyplomy, wszystkie uczestniczące zespoły nagrody rzeczowe w postaci profesjonalnych piłek, a laureaci klasyfikacji indywidualnych – pamiątkowe statuetki i upominki. Trofea wręczali: Pani Zdzisława Kall – Wicestarosta, Pan Józef Borecki – członek Zarządu Powiatu, Pani Joanna Kulejewska – naczelnik Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach Pan Grzegorz Mastalerz.

Klasyfikacja końcowa Szkół Średnich:

 • 1. ZS nr 1 Kłobucku
 • 2. ZS Krzepice
 • 3. ZS nr 3 Kłobucku

8 edycja Akademii Młodego Licealisty

8 edycja Akademii Młodego Licealisty dobiegła końca. Ostatnie spotkanie, które odbyło się 11czerwca miało charakter matematyczno -biologiczno-chemiczny. Nauczyciele tych przedmiotów wraz z naszymi fantastycznymi uczniami przygotowali niestandardowe zajęcia wymagające szczególnej uwagi i logicznego myślenia.

Na zakończenie spotkania dyrektor Grzegorz Mastalerz wraz z wicedyrektor Agnieszką Borowską podsumowali tegoroczną edycję AML,oraz wręczyli uczestnikom pamiątkowe certyfikaty i drobne gadżety. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Akademia Młodego Licealisty ZS w Krzepicach od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem a każde spotkanie to swoiste Święto Nauki. No cóż, czas pożegnać się z naszymi sympatycznymi uczestnikami lecz z niektórymi tylko do września. Życzymy wszystkim dobrego wakacyjnego wypoczynku.

 

Uroczyste podsumowanie Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa

Dnia 13 czerwca, w auli Zespołu Szkół w Krzepicach, odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, połączone z obchodami 180. rocznicy urodzin wybitnej pisarki – Marii Konopnickiej.

W wydarzeniu udział wzięli: Starosta Kłobucki - Henryk Kiepura, Zdzisława Kall – Wicestarosta, Joanna Kulejewska - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej, Józef Borecki - Członek Zarządu Powiatu, Katarzyna Drabczyk – Inspektor w Wydziale Edukacji i opiekun projektu, Dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach - Grzegorz Mastalerz, Wicedyrektor - Agnieszka Borowska, szkolni koordynatorzy programu - Marta Kałwak i Aleksandra Wójcik oraz nauczyciele i uczniowie.

Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki w ramach programu, Zespół Szkół w Krzepicach złożył do Starostwa Powiatowego w Kłobucku we wrześniu 2021r. Kwota wsparcia wynosiła 12 000, a wkład własny organu prowadzącego 3 000 zł. W sumie, szkoła otrzymała 15 000 złotych. Za tę kwotę zakupiono 435 egzemplarzy nowych książek (w tym: beletrystykę, literaturę piękną i obcojęzyczną, książki podróżnicze, popularno – naukowe, biografie i lektury) oraz wyposażenie biblioteki: czytniki ebooków, urządzenie wielofunkcyjne i laptop. Od końca listopada w szkole podejmowano działania wynikające z „priorytetu 3” rządowego przedsięwzięcia - „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”, w związku z którym organizowano m.in. spotkania autorskie, realizowano projekty czytelnicze, konkursy, prowadzono akcje bookcrossingowe, uczestniczono w ogólnopolskich akcjach czytelniczych, podjęto współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Krzepicach.