• Kolejny indeks dla uczennicy naszej szkoły
  Kolejny indeks dla uczennicy naszej szkoły
 • Dzień Kobiet
  Dzień Kobiet
 • Uroczystość Pożegnania Maturzystów 2022 w Zespole Szkół w Krzepicach
  Uroczystość Pożegnania Maturzystów 2022 w Zespole Szkół w Krzepicach
 • Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
  Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
 • Uczeń naszej szkoły z indeksem Politechniki Śląskie
  Uczeń naszej szkoły z indeksem Politechniki Śląskie
 • Sykces Naszej Szkoły
  Sykces Naszej Szkoły
 • Nasi uczniowie finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej!
  Nasi uczniowie finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej!

Dzisiaj jest niedziela, 14 sierpnia 2022 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: -51 dni. Matura za: -102 dni.

Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

Sprzątanie cmentarza żydowskiego

15. czerwca uczniowie klas humanistycznych, porządkując żydowski cmentarz , realizowali kolejny etap projektu „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć”, który został zapoczątkowany w roku 2008. Sprzątanie cmentarza w tym roku było wspaniałym przykładem współpracy uczniów Zespołu Szkół w Krzepicach z wolontariuszami z amerykańskiej Fundacji Macewa (The Matzevah Foundation, USA). W tym roku mieliśmy również okazję pracować wspólnie ze studentami Staffordshire University z Anglii z wydział archeologicznego, którzy badali teren, poszukując zbiorowej mogiły, w której prawdopodobnie pochowano ok. 50 żydowskich mężczyzn zamordowanych w czasie okupacji przez Niemców. Podczas sprawdzania obszaru cmentarza wykorzystywano tylko metody nieinwazyjne, takie jak radar penetrujący grunt. Młodzież wiele dowiedziała się na temat pracy archeologów, historyków mogła też przy tej okazji poćwiczyć znajomość języka angielskiego.

Nasi uczniowie pomagali zagranicznym gościom również w piątek 17. czerwca, za co należą im się szczególne podziękowania, gdyż był to środek ich „długiego weekendu”. Organizacją projektu i opieką nad młodzieżą zajęły się Panie: Jolanta Drab i Aleksandra Szukała.

Cmentarz żydowski jest miejscem szczególnym z kilku powodów: to ślad długich lat wielokulturowych dziejów naszej ziemi, cenny zabytek – rzadki przykład kirkutu z macewami z metalu. Krzepicki cmentarz żydowski wciąż wymaga pracy, dlatego zapraszamy do wspólnych działań w następnym roku. Wszystkim osobom zaangażowanym bardzo dziękujemy! .