MISTRZOSTWO POWIATU W KOSZYKÓWCE
    Finaliści konkursu „Ojczyzna Nasza”
    Stoły Bożonarodzeniowe
    Bicie Rekordu na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej
    Dzień matematyki
    Szkolni melomani na koncercie w NOSPR - Katowice
    Ruszyła V edycja Akademii Młodego Licealisty

Dzisiaj jest wtorek, 22 października 2019 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 251 dni. Matura za: 195 dni.

Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

Niemiecka młodzież w krzepickim liceum

Od 1 do 6 października bieżącego roku w krzepickim liceum realizowano projekt „Zachować pamięć”. Uczestnikami ze strony polskiej byli uczniowie liceum tj. Mateusz Drab, Zuzanna Garbaciak, Dobrosława Tomaszewska, Patrycja Krotoszyńska, Bartosz Zawierucha, Krzysztof Bujak, Dominika Zalska, Izabela Dobosz, Anna Puchała, Paulina Tronina, Klaudia Tekieli, Emilia Radzioch, Szymon Pawłowski, Wiktoria Desperak, Samira Kierat. Grupa niemieckia składała się z 8 uczniów Geschwister Scholl Schule oraz 2 studentów Uniwersytetu w Tübingen.

Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, poznanie wizji sąsiada, poznanie kultur, zachowanie pamięci o wojennych ofiarach, integracja i rozwijanie umiejętności językowych.

Podczas spaceru z panem Romualdem Cieślą uczestnicy okrywali ślady zbrodni nazistowskich w Krzepicach. Zaskoczyła nas ilość miejsc pamięci w Częstochowie i ciekawe eksponaty w ratuszu. Głębokie refleksje wzbudziła wizyta w Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Fabryce Oskara Schindlera w Krakowie. Wzajemną integrację umożliwił udział w licznych grach integracyjnych, grze miejskiej, Teaparty oraz wieczorze polsko – niemieckim. Młodzież uczestniczyła również w ciekawym spotkaniu z panem Włodzimierzem Frąckiewiczem, który jest reżyserem filmu „Płonąca granica”. Dodatkowym atutem projektu była możliwość poznania kultury żydowskiej podczas spaceru z przewodnikiem po krakowskim Kazimierzu i udziale w warsztatach w krakowskim Muzeum Galicja. Wiele tajemnic odkrył również spacer z przewodnikiem po klasztorze na Jasnej Górze.

Młodzież niemiecka przekonała się o polskiej gościnności, ponieważ nocowali w domach polskich uczestników. Serdeczność, otwartość, zaangażowanie i pomysłowość wszystkich uczestników zasługują na szczególną uwagę.

Sponsorami projektu była Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Zespół Szkół w Krzepicach. Partnerzy projektu tj. Zespół Szkół w Krzepicach oraz Starostwo Powiatowe w Tübingen deklarują chęć dalszej współpracy.

Ogrom przekazanej wiedzy, serdeczna atmosfera, głębokie przemyślenia i refleksje dotyczące przemijania na długo pozostaną w pamięci organizatorów i uczestników. Ewelina Łyźniak