• Bicie rekordu RKO
    Bicie rekordu RKO
  • Wigilia Szkolna - wspólne kolędowanie
    Wigilia Szkolna - wspólne kolędowanie
  • "Koncert Muzyki Polskiej"
  • Kozielewski – nauczyciel i mistrz
    Kozielewski – nauczyciel i mistrz

Dzisiaj jest poniedziałek, 21 września 2020 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 277 dni. Matura za: 225 dni.

Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

Wycieczka na Ukrainę szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii

Uczniowie Adrian Mazik (2c), Kacper Sawicki (2b) i Adam Jeziorski (1c) pod opieką nauczyciela Artura Machaja uczestniczyli w dniach od 2 do 4 października w wycieczce fakultatynej z historii na Ukrainę pt. "Szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii". Organizatorem wycieczki było Starostwo Powiatowe w Kłobucku a kierownikiem wicestarosta Powiatu Kłobuckiego pani Zdzisława Kall.

Pierwszego dnia po przyjeździe do Lwowa zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Przewodnik wycieczki pani Marianna Polit pokazała nam najważniejsze dla nas miejsca na cmentarzu, między innymi grób Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej oraz cmentarz Orląt Lwowskich, który jest częścią cmentarza Łyczakowskiego.

Drugiego dnia wcześnie rano wyjechaliśmy do miejscowości Równa w którym przed II Wojną Światową garnizonowała Wołyńska Brygada Kawalerii. Jechaliśmy autokarem wzdłuż przedwojennej granicy między Polską a Ukrainą, która przebiegała między innymi obok takich miejscowości jak Równe, Ostróg, Tarnopol. W miejscowości Równe zobaczyliśmy z autokaru pozostałości po garnizonie Wołyńskiej Brygady Kawalerii a następnie zwiedziliśmy kościół garnizonowy pod wezwaniem Piotra i Pawła. Po obiedzie spotkaliśmy się z p. Tomasz Bagińskim przewodniczącym Towarzystwa Kultury Polskiej w Równym. W Równym obecnie znajduje się około 3000 osób przyznających się do pochodzenia polskiego. Następnie wyjechaliśmy do miasta Ostróg w którym również znajdował się garnizon Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Tutaj pułkownik Igor Anaticz Timoszczuk pokazał nam Liceum Wojskowe w Ostrogu. Pułkownik Igor Tomoszczuk uczestniczył we wrześniu w uroczystościach obchodu wybuchu drugiej wojny światowej w Mokrej. Liceum wojskowe znajduje się częściowo na miejscu koszar wojskowych z okresu miedzywojennego. W 1922 roku marszałek Józef Piłsudski dokonał inspekcji garnizonu. Przed drugą wojną światową w sierpniu 1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii była przetransportowana koleją na front zachodni do Radomska skąd konno wyruszyła pod Mokrą. Następnie zwiedziliśmy zamek książąt Ostrogskich w którym obecnie znajduje się kościół Franciszkanów oraz Uniwersytet Narodowy Akademii Ostrogskiej. Kościół akademicki znajduje się na terenie byłego klasztoru Kapucynów. Tutaj zwiedziliśmy także krypty akademickie. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Lwów. Zobaczyliśmy Operę Lwowską i pomnik Adama Mickiewicza. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.