MISTRZOSTWO POWIATU W KOSZYKÓWCE
    Finaliści konkursu „Ojczyzna Nasza”
    Stoły Bożonarodzeniowe
    Bicie Rekordu na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej
    Dzień matematyki
    Szkolni melomani na koncercie w NOSPR - Katowice
    Ruszyła V edycja Akademii Młodego Licealisty

Dzisiaj jest poniedziałek, 22 lipca 2019 roku. Do zakończenia wakacji pozostało: 40 dni.

Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

Sprzątanie cmentarza żydowskiego

Uczniowie Zespołu Szkół w Krzepicach zajmują się żydowskim cmentarzem od 2008 r. w ramach projektu „Krzepice – dwie kultury – wspólna pamięć”. Podjęliśmy wówczas zobowiązanie, adoptując ten zabytek jako szkoła i staramy się z niego corocznie wywiązywać. Cmentarz żydowski jest miejscem szczególnym z kilku powodów: to ślad długich lat wielokulturowych dziejów naszej ziemi, cenny zabytek – rzadki przykład kirkutu z macewami z metalu. Od kilku lat bardzo owocnie współpracujemy z wolontariuszami ze Stanów Zjednoczonych, organizatorem ich przyjazdów jest fundacja The Matzevah Foundation i jej prezes, Steven Reece.

W bieżącym roku młodzież krzepickiego liceum pracowała 17 i 18 czerwca przy oczyszczaniu cmentarza, udało nam się pozbyć niepotrzebnych gałęzi i roślin. Uczniowie współpracowali z żydowskimi studentami, którym towarzyszyło dwóch prowadzących liderów w ramach JewishGen Young Scholars. Dzięki takiej formie spotkania młodzież miała wiele okazji na wspólne rozmowy, poznanie różnych kultur, zwyczajów i doskonalenie znajomości języka angielskiego. Tegoroczne wspólne działania były pod tym względem bardzo owocne, dowiedzieliśmy się wiele na temat języka jidysz oraz symboliki hebrajskich napisów na nagrobkach. W pracach na cmentarzu pomagali nam również podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dankowicach, osoby upośledzone psychicznie, co również wpłynęło na niezwykłą atmosferę tego spotkania. W sprzątaniu cmentarza uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, którym dziękujemy za wielkie zaangażowanie, byli to:

1. Szymon Zawierucha

36. Nikodem Strugała

37. Piotr Droś

38. Dobrosława Tomaszewska

Organizatorem projektu była Pani Jolanta Drab.