MISTRZOSTWO POWIATU W KOSZYKÓWCE
    Finaliści konkursu „Ojczyzna Nasza”
    Stoły Bożonarodzeniowe
    Bicie Rekordu na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej
    Dzień matematyki
    Szkolni melomani na koncercie w NOSPR - Katowice
    Ruszyła V edycja Akademii Młodego Licealisty

Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 roku. Do zakończenia wakacji pozostało: 9 dni.

Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

Projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie”

Projekt „Polacy na Wschodzie - nasze zobowiązanie” był inicjatywą realizowaną w 2018 roku przez Fundację Energia dla Europy, dzięki strategicznej współpracy z Fundacją PZU.

Przedsięwzięcie było kierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. W jego ramach została przygotowana Teka Edukacyjna, składająca się z pięciu scenariuszy lekcyjnych i pomocy naukowych. W projekcie wzięło udział ponad 3 tysiące uczniów.

W dniach 25-27 maja 2018 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Lwowa, którego celem było przygotowanie nauczycieli uczestniczących w projekcie do efektywnego wykorzystania materiałów edukacyjnych oraz zapoznanie z działalnością polskich środowisk działających na terytorium Ukrainy. Wśród uczestników znalazła się pani Danuta Jeziorska, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Krzepicach.

W czasie wyjazdu nie zabrakło czasu na inspirujące rozmowy z dyplomatami, ekspertami oraz osobami polskiego pochodzenia. Byli wśród nich: Marian Orlikowski (kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, konsul), Janusz Balicki (prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi), kapitan Piszcz (oficer Wojska Polskiego, uczestniczący w misji szkoleniowej NATO na Ukrainie), Łucja Kowalska (dyrektor Szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie), Weronika Pazdej (dziennikarka Radia Lwów), Władysław Kuczyński (Polak z Zimnej Wody, który walczył na wojnie w Donbasie).

Takie przedsięwzięcia ja k projekt „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” udowadniają, że o historii, o trudnych i bolesnych relacjach między narodami można mówić w sposób interesujący. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby młode pokolenie Polaków wzrastało pamiętając o Rodakach, którzy przez wichry historii znaleźli się poza granicami ojczyzny – oni wciąż żyją na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w wielu innych krajach. Wciąż potrzebują naszego zainteresowania, poczucia wspólnoty i więzi – tyle może ofiarować im każda i każdy z nas” – mówi Jakub Kajmowicz, prezes Fundacji Energia dla Europy.