Dzień Pierwszaka
    Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019
    Bicie Rekordu na największą lekcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej
    Otwarcie Przystani Turystyki Aktywnej w Zespole Szkół w Krzepicach
    Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
    Warsztaty geologiczne w Górach Świętokrzyskich
    Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Dzisiaj jest sobota, 17 listopada 2018 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 214 dni.

Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety

Wirtualna trasa historyczna

Źródło zdjęć: https://www.kreis-tuebingen.de/,Lde/14852244.html

Wirtualna trasa historyczna efektem międzynarodowej współpracy krzepickiego liceum

Od 31 stycznia br. można wirtualnie zwiedzać szlak zbrodni nazistowskich od Parzymiechów, przez Krzepice, aż po przedwojenną granicę polsko – niemiecką. Projekt ten jest efektem współpracy młodzieży niemieckiej, biorącej udział w programie "Jugendguides" (młodzi przewodnicy historyczni) powiatu tybińskiego (Tübingen) i uczniów Zespołu Szkół w Krzepicach, podczas wymiany polsko-niemieckiej w roku 2017 i realizowanego programu „Zachować pamięć”. Wówczas miejscowy pasjonat i badacz historii p. Romuald Cieśla oprowadził młodzież po wstrząsających miejscach historii Krzepic. Młodzież zwiedziła również Muzeum w Mokrej.

Wirtualna trasa historyczna

Źródło zdjęć: https://www.kreis-tuebingen.de/,Lde/14852244.html

Ten wirtualny dwujęzyczny szlak to propozycja zwiedzenia 12 miejsc powiązanych z historią II wojny światowej, dzięki którym można odkryć między innymi pomnik w Parzymiechach upamiętniający nazistowskie ofiary pierwszych dni wojny, poznać historię mordu ks. Bonawentury Metlera, mogiłę żołnierzy austriackich na krzepickim cmentarzu, byłą siedzibę niemieckiej policji w Krzepicach, pozostałości krzepickiej gminy żydowskiej – synagogę nowokrzepicką i żydowski cmentarz, kościół św. Jakuba w Krzepicach, dowiedzieć się o starej synagodze i gettcie żydowskim w Krzepicach. Istotnym faktem promującym nasz region jest również wzmianka o pierwszych bombach zrzuconych na Wieluń, bitwie pod Mokrą lub działaniach wojennych na Podłężu Królewskim.

Internetowa trasa historyczna to wspaniałe upamiętnienie miejsc terroru hitlerowskiego na naszych ziemiach oraz reklama naszego regionu. Społeczeństwo coraz chętniej i częściej korzysta z nowoczesnej wirtualnej bazy materiałów. Ten sposób przekazywania wiedzy wśród młodzieży jest coraz bardziej popularny. Podjęta przez Zespół Szkół w Krzepicach współpraca z Landratsamt Tübingen zaowocowała nie tylko wymianą młodzieży, o której pisaliśmy już w lokalnej prasie, ale przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o zbrodniach nazistowskich na naszym terenie. Należy przy tym zaznaczyć, że to strona niemiecka zainicjowała pomysł wirtualnego przewodnika. Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnego przewodnika naszego regionu pod adresem: https://www.outdooractive.com/de/stadtrundgang/mlodziez-sladami-ii-wojny-swiatowej-krzepice-/25532820/

Liczymy, że zawarte na stronie informacje skłonią turystów do odwiedzenia naszego malowniczego i niezwykle interesującego w aspekcie historycznym miasteczka.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom tego przedsięwzięcia: Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNMW) i starostwu powiatowemu w Tübingen oraz pracownikom Starostwa Powiatowego w Tübingen tj. dr Wolfgang Sannwald, Nadja Deters, Karolina Belina oraz ze strony polskiej panu Romualdzie Cieśli i nauczycielce krzepickiego liceum mgr Agacie Pindór.

Na uwagę zasługuje fakt, że 27 stycznia br.podczas obchodów dnia upamiętniającego ofiary Holokaustu Landratsamt Tübingen również wykorzystał materiały z wymiany młodzieży.Młodzi ludzie z programu „Jugendquides” podczas zorganizowanej wystawy w Starostwie Powiatowym w Tübingen pokazywali zdjęcia z wymiany młodzieży oraz dzielilisię zdobytymi informacjami na temat śladów zbrodni nazistowskich w naszym regionie, relacjami świadków, opowiadali o wizycie w Muzeum Auschwitz – Birkenau, zwiedzaniu Trasy Pamięci w Krakowie. Przedstawiciele Zespołu Szkół w Krzepicach zostali zaproszeni do udziału w tym przedsięwzięciu. Niestety z powodu innych obowiązków nie wzięliśmy w nim osobiście udziału. Niemieccy uczniowie otrzymali certyfikaty wykwalifikowanych młodych przewodników historycznych. Wymiana młodzieży była dla nich jednym z wielu etapów zdobycia tego uprawnienia. Obchody tego dnia były relacjonowane w niemieckich mediach ogólnokrajowych.

Koordynator strony polskiej, Ewelina Łyźniak, ma nadzieję na długoletnią współpracę z niemieckim partnerem. Szczególnie cieszy fakt, że to stronie niemieckiej bardzo zależy na popularyzacji wiedzy wśród młodzieży na temat niemieckich zbrodni nazistowskich. Zrealizowana wymiana młodzieży nie uległa zapomnieniu, a zdobyte informacje są przekazywane w mediach.

PopUp główny - RODO