Szkolny Ogród
    VII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych
    IV Edycja Akademii Młodego Licealisty
    X Wieczór Kolęd
    Międzynarodowa wymiana szkolna krzepickich licealistów w Krzyżowej
    Bal studniówkowy 2018

Dzisiaj jest niedziela, 22 lipca 2018 roku. Do zakończenia wakacji pozostało: 40 dni.

Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

Uczniowie LO w Krzepicach w Śląskim Centrum Chorób Serca

Zaproszeni przez prof. Mariana Zembalę uczniowie LO w Krzepicach byli z wizytą w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W ostatnim dniu Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej grupa naszej młodzieży z klas będących pod patronatem naukowym SCCS miała okazję zapoznać się z pracą kliniki.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego i Nowych Technologii Medycznych gdzie obejrzeliśmy materiał dotyczący historii i rozwoju SCCS oraz indywidualnych historii pacjentów . Pani Bogumiła Król - przedstawiła codzienne zdania koordynatora transplantacji SCCS i przybliżyła problemy związane z transplantacją narządów.

Kierownik Pracowni - Dr n. med. Jacek Kaczmarski zapoznał nas ze specyfiką pracy Pracowni Krzepnięcia Krwi i HBS/HIV , która wykonuje badania z zakresu zaburzeń hemostazy tj. procesów krzepnięcia, fibrynolizy oraz zaburzeń płytkowych, przygotowania pacjentów do zabiegów hemodynamicznych i kardiochirurgicznych. Poznaliśmy nowe rodzaje badań specjalistycznych, które wykonywane są na nowoczesnych analizatorach koagulologicznych, co sprzyja szybszemu rozpoznaniu i wdrożeniu właściwego leczenia w przypadkach szczególnie trudnych.

Dr n. farm. Marta Szewczyk - Kierownik Pracowni Monitorowania Leków zaprosiła naszą młodzież do pracowni, której działalność obejmuje szeroki panel oznaczeń w zakresie terapii monitorowania stężenia leków, a także w zakresie diagnostyki hormonów tarczycy, wirusów oraz czynników zapalnych. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy przekazanych informacji i obserwowaliśmy badania wykonywane na wysokospecjalistycznej aparaturze. Byliśmy także na oddziale dziennym izby przyjęć i wiele dowiedzieliśmy się o zasadzie działania tzw. telemedycyny.

Najbardziej emocjonalne było przejście przez oddział, spotkanie z chorymi ze sztucznym wspomaganiem krążenia oraz rozmowy z osobami po przeszczepach.

Ostatnim etapem naszego pobytu była Pracownia Rehabilitacji gdzie kierownik: Irena Młynarczyk, specjalista I° w rehabilitacji ruchowej udowodniła uczestnikom spotkania iż rehabilitacja kardiologiczna jest niezbędnym elementem postępowania w chorobach układu krążenia gdzie ćwiczenia fizyczne w decydującym stopniu poprawiają sprawność funkcjonalną, jakość życia, zmniejszają postęp i ograniczają kolejne epizody choroby.

Wyjazd do SCCS to kolejne duże wydarzenie dla uczniów klas medyczno-przyrodniczych naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy byli mocno skupieni i chłonęli wiedzę przekazywaną przez kadrę medyczną. Dawka informacji jaką otrzymaliśmy i wszystko co zobaczyliśmy w klinice wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. To wspaniała lekcja biologii i chemii w praktyce.

Dziękujemy Panu Prof. Marianowi Zembali za zaproszenie nas do SCCS oraz Pani koordynator Bogumile Król za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia.