• Szkolny Ogród
  Szkolny Ogród
 • VII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych
  VII Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych
 • IV Edycja Akademii Młodego Licealisty
  IV Edycja Akademii Młodego Licealisty
 • X Wieczór Kolęd
  X Wieczór Kolęd
 • Międzynarodowa wymiana szkolna krzepickich licealistów w Krzyżowej
  Międzynarodowa wymiana szkolna krzepickich licealistów w Krzyżowej
 • Bal studniówkowy 2018
  Bal studniówkowy 2018

Dzisiaj jest niedziela, 22 lipca 2018 roku. Do zakończenia wakacji pozostało: 40 dni.

Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

Konferencja naukowa "Serce lubi porządek"

1 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Krzepicach odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Serce lubi porządek” na temat „Idei transplantacji” i „Wczesnego rozpoznania nagłego zatrzymania krążenia”. To kolejny element projektu „Rok dla Serca” zainicjowanego przez klasy o profilu biologiczno-chemicznym objęte patronatem naukowym Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i realizowany we współpracy z klasami akademickimi SGH naszej szkoły. W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście: władze powiatu, gmin, przedstawiciele policji, instytucji, nauczyciele. Wykład był skierowany głównie do uczniów z klas będących pod patronatem naukowym SCCS i fundacji SCCS w Zabrzu oraz klas akademickich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. To niecodzienne wydarzenie dla naszej młodzieży ponieważ mogli wysłuchać wykładów uznanych w świecie medycyny specjalistów z dziedziny kardiochirurgii, transplantologii.

Konferencja składała się z dwóch modułów tematycznych. Pierwszy dotyczył wczesnego rozpoznania zatrzymania krążenia oraz publicznego dostępu do defibrylacji jako szansa zwiększenia przeżywalności nagłego zatrzymania krążenia. Zaproszonym prelegentem, który omówił słuchaczom ten problem był Pan Jakub Zalewski - ratownik medyczny i nauczyciel akademicki Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Drugą część poprowadził nasz gość specjalny Prof. dr hab. med. Marian Zembala Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca wraz z dr Sylwią Sektą koordynatorem regionalnym POLTRANSPLANT oraz Panią Bogumiłą Król - koordynatorem transplantacji SCCS . Pan Profesor przedstawił temat „Ratowanie chorych z ciężką niewydolnością krążenia i oddychania czyli nowe możliwości leczenia” natomiast Pani dr Sylwia Sekta przybliżyła problem transplantacji narządów będącej dla wielu pacjentów jedyną szansą na powrót do zdrowia, a nawet uratowanie życia. Ten moduł konferencji zamknął pacjent SCCS, który opowiedział swoją historię choroby i obecne życie po przeszczepie serca.

Ogniwem łączącym wykłady prelegentów była prezentacja uczniów realizowanego programu „Rok dla Serca” obejmującego szereg działań, których celem jest zwrócenie uwagi na zdrowy styl życia tak istotny w dzisiejszym zabieganym świecie.

Dużą atrakcją w czasie przerwy okazała się prezentacja sprzętu ratunkowego przez przedstawiciela firmy „Laerdal” Pana Michała Żyłę. Młodzież miała okazję ćwiczyć na wysokiej klasy symulatorze do resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz automatycznym defibrylatorze zewnętrznym.

Po przerwie wysłuchaliśmy podsumowania wyników badań prowadzonych wśród mieszkańców Gminy Krzepice na temat znajomości udzielania pierwszej pomocy w przypadku NZK. Analizy badań w tym zakresie dokonał Mateusz Kluba - student fizjoterapii PMWSZ w Opolu, absolwent LO w Krzepicach.

Dynamiczny rozwój w medycynie, wpływa prędzej, czy później na życie zwykłych ludzi. Dlatego nie powinno się stać z boku lecz uczestniczyć w procesie rodzących się nowych idei niosących nadzieje. Dlatego celem tego spotkania było korzystanie młodych ludzi z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Profesor Marian Zembala w ramach współpracy naszej szkoły z SCCS zaprosił uczniów na Międzynarodową Konferencję Kardiologiczną, która odbędzie się w najbliższym czasie.

Niewiele szkół może poszczycić się organizacją takiego rodzaju konferencji. Pragniemy wszystkim serdecznie podziękować za życzliwość i wsparcie w organizacji tego przedsięwzięcia.