• "To jest ten czas" - wspomnienie prof. Mariana Zembali
  • Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
    Liceum Ogólnokształcące im. prof. Mariana Zembali
  • Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
    Nagroda Polin dla Zespołu Szkół w Krzepicach!
  • Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim
    Najwyższa zdawalnośc egzaminu maturalnego w woj. śląskim

Dzisiaj jest wtorek, 05 grudnia 2023 roku. Do zakończenia roku szkolnego pozostało: 199 dni. Matura za: 154 dni.

Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

AKCJA „RÓŻOWA WSTĄŻKA” W NASZEJ SZKOLE

Październik to miesiąc świadomości i profilaktyki raka piersi. Z tej okazji 23 października odbyły się w naszej szkole warsztaty poświęcone m.in. profilaktyki, wykonywaniu regularnych badań i roli zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.

Z inicjatywy Pedagoga szkolnego i na zaproszenie Szkolnego Koła Wolontariatu „Jestem” gościli w naszej szkole pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawicielki Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek oraz panie farmaceutka i dietetyczka.

Warsztaty, podczas których uczniowie mieli możliwość w sposób praktyczny dotknąć problemu chorób nowotworowych piersi i jąder, a także metod samobadania, były poprzedzone ciekawymi wykładami i prezentacjami dotyczącymi choroby i jej profilaktyki, przedstawionymi przez specjalistów oraz Amazonki, które osobiście doświadczyły choroby.

Dzięki warsztatom uczniowie i nauczyciele poznali w sposób niezwykle obrazowy przykre fakty - rak piersi to nadal najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet, zarówno młodych, jak i starszych. Problem dotyczy jednak nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy coraz częściej chorują na raka sutka. Niestety, choroba ta często jest wykrywana w zaawansowanym stadium, kiedy nie ma już właściwie alternatywnej propozycji na leczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie regularnych badań diagnostycznych – mammografii, USG i samobadanie piersi. Ten sam problem dotyczy raka jąder u mężczyzn. W większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi czy jąder umożliwia całkowite wyleczenie.

Spotkanie i warsztaty zostały zorganizowane w związku z tym, że problem zachorowań na choroby nowotworowe wydaje się być problemem globalnym i dotykającym coraz większe rzesze ludzi, a nie ma lepszych znawców tematu niż eksperci medyczni czy osoby, które mają za sobą chorobę nowotworową bądź są w jej trakcie.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i pomogli nam zrozumieć to, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych.